19.5 C
Бэлць
joi, aprilie 25, 2024

Fotbalistul din Bălți, Daniel Dumbrăvanu, a debutat în echipa clubului italian Genoa

Fotbalistul din municipiul Bălți, în vârstă de 19 ani, Daniel Dumbrăvanu, a debutat în echipa clubului italian Genoa. Tânărul a fost titular în meciul din deplasare cu Juventus Torino, din optimile de finală ale Cupei Italiei. Genoa a pierdut cu scorul de 2-3, după prelungiri.

Dumbrăvanu a primit un cartonaș galben în minutul 29, iar în minutul 97 a fost înlocuit. Juventus a marcat golul decisiv după ce moldoveanul a părăsit terenul.

În minutul 88, Dumbrăveanu l-a avut ca adversar pe atacantul portughez al lui Juventus, Cristiano Ronaldo, deținător a cinci Baloane de Aur.

Discipolul clubului Zaria Bălți, Daniel Dumbrăvanu a ajuns la Genoa în anul 2018. De atunci, el a jucat pentru echipa de juniori a clubului italian. Luna trecută, fotbalistul moldovean a semnat primul său contract profesionist cu Genoa. Acordul este valabil până în luna iunie a anului 2024.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Rusia acuză Statele Unite că „sunt direct implicate” în războiul din Ucraina. Ce a stârnit furia Kremlinului

Kremlinul susţine că livrarea de rachete americane ATACMS Ucrainei nu va schimba nimic în desfășurarea războiului, după ce Washingtonul...

Ministerul Muncii și Protecției Sociale: 10 mai va fi zi lucrătoare

Ministerul Muncii și Protecției Sociale vine cu precizări legate de regimul de muncă în ziua de 10 mai, în...
  sursa: cursbnm.md