10.7 C
Бэлць
miercuri, aprilie 24, 2024

O sportivă care reprezintă Republica Moldova a devenit campioană europeană la biatlon

Reprezentanta Republicii Moldova, Alina Stremous, a devenit campioană europeană la biatlon. Sportiva a câștigat medalia de aur la competiția continentală ce se desfășoară la Arber, Germania.

Alina Stremous a câștigat cursa de urmărire pe distanța 10 km cu rezultatul 30:39.2. Astfel, ea devine a doua reprezentantă a Moldovei care câștigă aurul european la biatlon, după Natalia Levcencova (2008).

Tot în Germania, sportiva a cucerit argintul la cursa de 15 km individual și locul 4 la sprint 7.5 km.

Alina Stremous are 23 de ani și este originară din regiunea Volgograd, Rusia. Aceasta evoluează pentru Republica Moldova din anul 2019.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.