5.8 C
Бэлць
vineri, aprilie 19, 2024

Sheriff Tiraspol a debutat cu victorie în grupele Champions League

Sheriff Tiraspol face istorie în fotbalul moldovenesc. Campioana Moldovei a reușit să învingă în prima etapă, pe teren propriu, pe Shakhtar Donețk, una dintre cele mai cunoscute echipe din Ucraina, în cea mai importantă competiție de intercluburi din lume, UEFA Champions League.

Formația noastră a învins gruparea Shakhtar Donețk cu 2-0 în prezența a peste opt mii de spectatori. Sheriff a înscris câte un gol în fiecare repriză. Adama Traore a deschis scorul în minutul 16. Al doilea gol al grupării tiraspolene a fost marcat de Momo Yansane, în minutul 62.

În următorul meci din grupele Ligii Campionilor, Sheriff Tiraspol va juca cu Real Madrid. Partida se va disputa pe 28 septembrie pe legendarul stadion „Santiago Bernabeu” din Capitala Spaniei.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.