/VIDEO/ Prioritățile R. Moldova în cooperarea cu Alianța Nord-Atlantică, discutate în cadrul unui forum internațional la Chișinău

Citește și:

Prioritățile Republicii Moldova în cooperarea cu Alianța Nord-Atlantică au fost discutate la Chișinău în cadrul Conferinței Internaționale „Dezvoltarea parteneriatelor NATO într-un mediu de securitate în schimbare” . Experții au subliniat importanța sprijinului acordat de NATO pentru consolidarea securității şi stabilității Republicii Moldova, dar și aportul alianței de-a lungul celor 28 de ani de colaborare.

ALINA COCA, director adjunct pentru operațiuni media NATO: „Se axează pe cooperarea dintre NATO și Republica Moldova, care este o cooperare veche, de 30 de ani. Care are loc pe mai multe novele, mai multe proiecte. Printre care distrugerea de pesticide, educarea oamenilor din civil sau militar și altele. Și ce înseamnă pentru NATO și Moldova să lucreze împreună.”

- Advertisement -

ANATOLIE NOSATÎI, ministru al Apărării al Republicii Moldova: „În primul rând am trecut în revistă parteneriatul nostru cu NATO pe parcursul multor ani, începând cu 1994. Am trecut în revistă programele care au fost implementate, aici în Moldova, în domeniul de dezvoltare a capacității naționale de a face față la diverse provocări și nu doar din aspectul militar”.

Unul dintre principalele subiecte discutate a fost și sprijinul pentru Ucraina, dar  și măsurile de securitate regională a Republicii Moldova.

NATALIA ALBU, directoare PISA: „Noi nu putem neglija că în mediul actual de securitate niciun stat nu poate să își asigure singur securitatea, mai ales că noi avem un război pe continentul european. De aceea, din 1994 Republica Moldova a dezvoltat o colaborare foarte eficientă și fructuoasă pe sectorul de securitate și apărare cu Alianța Nord-Atlantică. În limitele evidente al statului de neutralitate”.

ION ȚĂBÂRȚĂ, analist politic: „ Scopul acestei conferințe este de a contribui la o informare corectă, face parte dintr-un proiect mai vechi al Centrului de Informare și Documentare, privind NATO din Republica Moldova cu suportul divizei diplomației publice al NATO. Despre natura relațiilor dintre Republica Moldova și Uniunea Europeană și NATO și cum această cooperare contribuie la soluționarea provocărilor regionale cu care se confruntă Republica Moldova și aportul NATO în a depăși aceste provocări”.

Conferința a fost organizată de Centrul de Informare și Documentare privind NATO din Chișinău, Oficiul de Legătură NATO în Republica Moldova în parteneriat cu Ministerul Afacerilor Externe și Integrării Europene și Ministerul Apărării în cadrul Proiectului ”Zilele NATO, 2022” care este implementat cu suportul Diviziei Diplomație Publică a NATO.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

/VIDEO/ Ne așteaptă temperaturi de până la +41°C. Cum supraviețuiesc oamenii celui mai puternic val de căldură din acest an

🌡️ Republica Moldova se confruntă cu un nou val de caniculă, iar temperaturile vor urca până la +41°C. Oamenii spun că își desfășoară activitățile doar dimineața și seara, evitând orele cu temperaturi extreme. Meteorologii au emis avertizări de Cod galben, portocaliu și roșu pentru mai multe regiuni ale țării. #Caniculă #Meteo #RepublicaMoldova

Doi cetățeni ai Indiei, îndepărtați din Republica Moldova pentru ședere ilegală

🌍 Doi cetățeni ai Indiei au fost îndepărtați din Republica Moldova după ce au rămas în țară peste termenul legal de ședere. Aceștia au fost anterior plasați în custodie publică, iar măsura a fost aplicată de Inspectoratul General pentru Migrație. Autoritățile continuă monitorizarea respectării regimului de ședere al străinilor. #Migrație #RepublicaMoldova #IGM
  sursa: cursbnm.md